MastergrillParty
  • pl
  • en
  • Русский

Jak wybrać grilla?

Moda na grillowanie pojawiła się w Polsce pod koniec lat 80-tych i trwa do dziś. Dla jednych jest okazją do spędzenia miło czasu z rodziną i przyjaciółmi, dla innych stała się pasją i sposobem na realizację kulinarnych umiejętności. Zarówno dla jednych jak i drugich, wiosna zapowiada początek sezonu grillowania i jest najlepszym  momentem aby zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt spełniający nasze wymagania i oddający styl życia.

 

Podstawowy podział grilli


Aby przygotować się do zakupu odpowiedniego grilla, powinniśmy poznać ich podstawowy podział. Ze względu na rodzaj materiału z jakiego są wykonane, wyróżniamy grille: stalowe (np. MG427)  i żeliwne (np. MG630 lub kociołek myśliwski MG429), kolejnym podziałem jest określenie źródła zasilania: gazowe (np. MG665, MG633P, MG664P), elektryczne ( MG401 i MG402-NOWOŚĆ!) oraz grille węglowe (np. MG610, MG606). Ostatnim podziałem jest rodzaj paleniska: otwarte (np. MG642) i zamknięte (np. MG410).

 

Wybór miejsca i rodzaje potraw

 

Kolejną drogą prowadzącą do zakupu jest wybór właściwego miejsca gdzie będziemy używać grilla (taras, otwarta przestrzeń ogrodu) oraz określenie rodzaju potraw jakie chcemy przyrządzać i dla jakiej ilości osób. Takie informacje będą bardzo pomocne przy właściwym wyborze.

 

Kiedy już mamy wybrane miejsce, wiemy w jakich okolicznościach i jak często chcemy spędzać czas na grillowaniu, musimy dokonać właściwego wyboru, który postaramy się Państwu ułatwić.


                                                 Cechy charakterystyczne grilli

 

Najczęściej wybieranymi są grille węglowe, doskonale zachowują niepowtarzalny smak przyrządzanych potraw i aromat dymu. Dzięki wykonaniu ze stali emaliowanej (podwójna emalia w kociołkach: MG410, MG412) ruszt i podgrzewacz ze stali chromowanej, mogą być użytkowane przez kilka sezonów. W tej kategorii mamy duży wybór za niewielką cenę np. MG613, MG642 lub MG606. Jeśli mamy niewiele miejsca a mimo to chcemy większy grill, polecamy grill okrągły MG425 wyposażony w półkę boczną oraz kółka, z możliwością złożenia, dzięki tej funkcji łatwiej jest go przechowywać poza sezonem. Mniejsze grille otwarte lub niskie modele wyposażone w pokrywę tzw. Grill kociołek - MG415 oraz MG430 w różnych kolorach- doskonale nadają się na wyjazdy wakacyjne, pikniki. Wybierając grill z pokrywą, szybciej i łatwiej przygotujesz ulubioną potrawę (MG413, MG410 dodatkowo wyposażone w popielnik lub MG427 z możliwością regulacji rusztu), a system regulacji powietrza umożliwi kontrolę temperatury i ograniczy ryzyko przypalenia potraw.

W przeciwieństwie do grilla węglowego, grill elektryczny musi mieć sieciowe źródło energii, natomiast grill gazowy butlę z gazem (propan butan). Są jednak łatwiejsze w obsłudze i szybciej osiągają wymaganą temperaturę bez nadmiernego dymu, co z pewnością ma znaczenie kiedy nie mamy zbyt dużo przestrzeni a w sąsiedztwie są inni mieszkańcy. Przygotowując party lub większe spotkanie rodzinne, na pewno przyda nam się także dodatkowa funkcja jaką jest możliwość grillowania non stop przez kilka lub kilkanaście godzin, czego nie można zrobić grillem węglowym.  W naszej ofercie znajduje się stalowy Grill elektryczny MG401 oraz MG402, który dzięki małym rozmiarom zmieści się bez problemu na niewielkim balkonie oraz małym tarasie. Decydując się na grill gazowy, wybieramy wygodny i czysty sposób grillowania, wszystkie nasze modele są  wyposażone w tacki na  tłuszcz, termometr, półki boczne (MG663, MG664, MG665 ponadto w grillach gazowych MG663P i MG664P jest dodatkowy palnik boczny). Doskonałym dodatkiem są kamienie lawy, dzięki którym uzyskujemy równomierne nagrzewanie i stałą temperaturę. Solidna pokrywa ze stali nierdzewnej oraz żeliwne ruszty gwarantują wieloletnią trwałość użytkowania.

 

Konserwacja


W zależności o rodzaju wybranego grilla, zawsze musimy liczyć się z koniecznością usuwania wszelkich zabrudzeń i czyszczeniem po zakończeniu procesu grillowania. W tradycyjnym grillu węglowym gromadzi się sadza i popiół oraz warstwa tłuszczu po grillowaniu potraw mięsnych, w grillach gazowych oraz elektrycznych mamy do dyspozycji specjalne tacki na tłuszcz. Proces rozpalania również wiąże się z lekkim zabrudzeniem w przypadku grilla węglowego, w grillach elektrycznych oraz gazowych nic takiego nie występuje, gdyż rozpalanie jest bardzo proste i nie wymaga specjalnego wysiłku.

 

Cena

 

Wiele osób myśląc o kupnie grilla sugeruje się ceną, zapominając o innych korzyściach płynących z większego jednorazowego wydatku. Najtańsze grille węglowe możemy kupić już za niecałe 20 zł (SUP720), cena grilla elektrycznego lub gazowego jest nieporównywalnie wyższa (ponad 1000 zł grill gazowy MG665), ale jeśli dodamy do tego trwałość, czas użytkowania i materiał potrzebny do palenia to już warto rozważyć inne cechy. Jeśli nie mamy specjalnych wymagań, możemy bazować na najtańszych modelach, ale chcąc przyrządzać bardziej wyrafinowane potrawy, należy poszukać grilla z większą ilością funkcji dających lepsze możliwości kulinarne. Im lepsze wyposażenie grilla, tym wyższa jest jego cena.


Widzimy więc jak duża i różnorodna jest oferta, dlatego im dokładniej sprecyzujemy nasze oczekiwania i potrzeby, tym łatwiej dokonamy trafnego wyboru.